Botoks Nedir?

Botox en sık uygulanan ameliyatsız estetik işlemidir. Clostridium botilinum bakterisinden elde edilen canlı toksin aşısıdır. Botilinum toksin A, halk arasında ilacın jenerik adı olan botox ile bilinmektedir. Enjeksiyonu yapılan kasın geçiçi süre felcine neden olur. Bu özelliği nedeniyle düşük dozlarda estetik amaçla kullanılmaktadır. Botoks işlemi toksinin deri altı ve yüz kaslarına enjeksiyon şeklinde yapılır. İşlem için çok ince iğne ucu kullanılır, anesteziye gerek duyulmaz. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonunda ağrı, sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası günlük yaşantısına dönebilir. Botoks uygulandığı gün saunaya, spora gitmek uyun değildir.

Cilt bakımı için üç gün beklenilmelidir. Hamile ve emziren kadınlar hariç uygulanmasında engel yoktur. Etkisi yaklaşık olarak 72. saatte başlar ve 14. gün nihayi halini alır. Ortalama etki süresi 4-6 aydır.

Plastik cerrahlar tarafından kırışıklık açma, terlemeyi azaltma ve migren tedavisine destek olarak kullanılmaktadır. En sık uygulanma alanı; alın çizgileri, kaz ayağı çizgilerinin giderilmesi amaçlıdır. Enjeksiyonu yapılan bölgede mimiklerde azalma görülmektedir.