Göz Kapağı Estetiği

Gözler görsel kimliğimizin en önemli parçasıdır. İlk bakışta ilk farkedilen alandır. Aynı zamanda yaşımızı eleverir. Göz kapaklarında yaşa bağlı deri fazlalığı, çizgilenme veya düşüklük olabilir. Zamanla göz kapağı üzerindeki çöküntü kaybolabilir veya derinleşebilir. İleri aşamada görüş alanını da etkileyebilir.

Yaşa bağlı alt göz kapağında da çizgilenme ve deri fazlalığı görülebilir. Buna ek olarak torbalanma, göz kapağının boyunun uzaması, yanak göz kapağı ilişkisinin bozulması görülebilir. Alt göz kapağında oluşan bu deformiteler yorgun, uykusuz ve üzgün imajı verir. Göz kapağı estetiğinin amacı daha genç ve daha taze görünüm sağlamaktır. Daha canlı bakışlarla daha dinç görünüm sağlanır.

Blefaroplasti amliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Aynı anda hem üst, hem alt göz kapağı ameliyatı yapılabilir. Eğer ihtiyaç varsa alt göz ameliyatıyla birlikte orta yüz germe ameliyatı da yapılbilir. Üst göz kapağı ameliyatında göz kapağı düşüklüğü ve kaş kaldırma ameliyatı da yapılabilir. Ameliyat süresi ameliyatların birlikteliğine göre değişecektir. Dikiş izleri üst göz kapağı oyuğuna ve alt kirpik kenarına gizlenir ve normalde farkedilmez. Hastalar ortalama 7-10 gün içinde iş hayatına geri dönebilir.