Kepçe Kulak Estetiği

Kulakların karşıdan bakıldığında belirgin olmasına kepçe kulak denilir. Normalde kulaklar kafa ile 20-30 derece açı yapar. Karşıdan bakılınca sadece kenarları görünür. Kafa ile olan açısı artmış, karşıdan bakılınca belirgin olmasına kepçe kulak denilir.

Kepçe kulak deyimi kulağın boytunun büyük olduğu anlamına gelmez. Kulaklar erken yaşta erişkinlikteki boyutuna ulaşır. Bu sebepten dolayı küçük yaşta yapılan ameliyatlar kulak gelişimini etkilemez. Bu ameliyatlar en erken yaşta yapılan estetik uygulamalardan biridir. Kepçe kulak çocuk yaşta benlik algısını ve özgüveni bozabilir. Okul çağında ki çocuklarda süper ego henüz gelişmediği için birbirlerine karşı çok acımasız olabilirler. Bu sebepten ötürü okul çağı öncesi ameliyatın yapılması önerilir. Hem erken yaşta kulak kıkırdakları daha yumuşak olduğu için ameliyat sonuçları daha başarılı olur.

Öte yandan bu ameliyat her yaşta uygulanılabilir. Erişkinlerde lokal anestesi yeterli olurken, çocuk hastada genel anestezi uygundur. Ameliyat yaklaşık 45 dakika sürer. Kepçe kulak ameliyatında yara izi kulak arkasına saklanır. Kıkırdaklar kalıcı dikişler yardımı ile yeniden şekillendirilir. Hasta iki gün sonra normal hayatına dönebilir. Fakat 15 gün tenisçi bandı takması gerekir.