Liposuction

Liposuction ameliyatı halk arasında yağ aldırma, liposakşın olarak da bilinir. Halk arasında kilo verme yöntemi olarak bilinse de, aslında kilo verme yöntemi değildir. Kilo verme ve spor yöntemlerinin yetersiz kaldığı bölgesel yağlanmanın giderilmesini sağlar.

Bölgesel yağ dokusunun cilde açılan küçük deliklerden uzun kanüller(ortası delik şiş) yardımıyla emilme işlemidir. Kilo alma sırasında vücutta mevcut yağ hücreleri genişler. Liposuction sonrası yağ hücreleri alındığı için, kilo alınsa dahil aynı bölgede fazla genişleme olmaz. Onun yerine başka bölgelerde genişleme görülür.

Liposuction için en uygun hastalar vücut oranını bozan bölgesel yağlanması olan hastalardır. En sık yapılan bölgeler; bel çevresi, üst göbek, iç bacak, çene altı (gıdı bölgesi), erkeklerde ise meme bölgesidir.Liposuction ameliyatı yağ dokusunun azaltıldığı ameliyatlardır. Deri fazlasını gidermez, selülit görünümünü ve çatlakları yok etmez.

Günümüzde birçok liposuction çeşidi gelişmiştir. Mekanik, lazer ve ultrasonik liposuction yöntemleri mevcuttur. Yöntem seçeneği hastanın ihtiyacına göre değişebilir. Ameliyat süresi bölge ve alınacak yağ miktarına göre değişir. Ameliyat sonrası 2-4 hafta korse giymek gerekir.
Ödemlerin geçmesi 1 ayı bulabilir.