Postbariyatrik

Obezite günümüzün en önemli problemlerinden biridir. Bariyatrik cerrahi (obezite ameliyatı) genel cerrahlar tarafından sıkça yapılmaktadır. Ameliyat sonrası hastalar aşırı miktarda kilo verirler. Maalesef deri aynı oranda duruma uyum sağlayamaz. Kol, gögüs,karın ve iç bacakta sarkmalar olabilir.

Postbariyatrik hastalarda birçok bölgede sarkma olur. Fakat her bölgenin aynı anda düzeltilmesi mümkün olmaz. Uzayan cerrahi süresi komplikasyon (istenmeyen yan hastalık) riskini artırır. Bu sebepten ameliyatlar seanslar halinde planlanılır.

Kol derisinde iç bölgelerde sarkmalar hastanın istediği gibi giyinmesine engel olur. Kol hareketleriyle sallan doku fazlası hastayı rahatsız eder. Kolun iç kısmında kalan fazla deri dokusu alınarak kol germe ameliyatı yapılır. Yara izi üst kolda iç tarafta gizlenir. Bu iz önden ve arkadan bakışta belli olmaz. Kol germe ameliyatı sonrası 2-4 ay korse veya bandaj kullanmak gerekir.

İç bacakta sarkma, kilo veren hastalar için ciddi sorundur. Yürüme esnasında derinin birbirine teması acıya ve kızarıklığa neden olur. Hastalar rahat yürüyebilmek için de bacak germe (uyluk germe) ameliyatını olmak ister. Bacak germe ameliyatında uyluk iç kısımda fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Ameliyat izleri iç çamaşır kenarında ve bacak arasında kalır, önden ve arkadan görülmez. Ameliyat sonrası 1 ay korse giyilir.
Kilo veren hastalarına karın germe, meme dikleştirme ameliyatları da uygulanmaktadır.