Yüz Germe

Vücudumuzun en görsel alanı yüzümüzdür. Zaman ile yüzde çizgilenme ve sarkmalar olur. Özellikle çene altı deri fazlalığı, kulak önü çizgilenmeler ve yanakların aşağı sarkması rahatsız edicidir. Yüz germede amaç daha genç ve dinç görünüm sağlamaktır.

Yüz germede amaç sarkan dokuların eski yerine iadesi ve fazla derinin çıkartılmasıdır. Bunun için bazen tek ameliyat yetersiz olabilir. Klasik yüz germe ameliyatında yüz derisi ve altındaki kas yapısı(SMAS) kenarlara gerilerek, kulak önünde fazlalıkları çıkartılır. Ama asıl etken yanakların aşağı sarkması ise, alt göz kapağı ameliyatı sırasında orta yüz yerme ameliyatı yapılabilir. Orta yüz germe ameliyatında yanaklarda bulunan dokular yukarıya çekilir. Bazen sadece yüz germe ameliyatı ideal sonuç için yeterli olmaz. Böyle durumlarda boyun germe, göz kapağı estetiği veya yağ enjeksiyonu gerekebilir. Yüz gençleştirme için bütüncül yaklaşım gereklidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yapılacak ek girişimlere göre süresi değişebilir. İzler kulak önüne veya alt göz kapağına gizleneceği için dikkat çekmez. Yüzde oluşan şişlikler 2-3 hafta sürebilir. Yapılan operasyona göre 1-2 hafta bandaj takmak gerekebilir. Genellikle 15-20 gün sonra iş hayatına dönülebilir.